سکانس دیکتاتور و عشق مالکیت جهان در فیلم دیکتاتور بزرگ(The Great Dictator,1940)

دیکتاتور بزرگ (به انگلیسی: The Great Dictator) فیلمی کمدی و درام، به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی چارلی چاپلین با بازی چارلی چاپلین، پائولت گدارد، جک اوکی، تولید سال ۱۹۴۰ ایالات متحدۀ آمریکا.

برخی نکات جالب درمورد فیلم

  • دیکتاتور بزرگ اولین فیلم ناطق و تماماً صداگذاری‌شدۀ چاپلین پس از ۱۳ سال که از پایان دورۀ سینمای صامت گذشته‌بود به‌حساب می‌آید.
  • اولین بار، یکی از دوستان چاپلین به نام الکساندر کوردا به او گفت که شباهت‌های ظاهری با هیتلر دارد. بعداً چاپلین فهمید هفتۀ تولد، قد و وزنش هم با هیتلر یکی است و همین شباهت باعث شد تا ایدۀ داستان فیلم به ذهنش برسد.
  • تولید این فیلم از سال ۱۹۳۷، زمانی که بسیاری از مردم، نازیسم را یک تهدید نمی‌دانستند آغاز شد. سخنرانی‌هایی که دیکتاتور به زبان آلمانی انجام می‌دهد مفهومی ندارد و همۀ آنها برگرفته از پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی است.
  • هنگام انتشار فیلم، هیتلر تماشایش را در آلمان و همۀ کشورهای تحت اشغال نازی‌ها ممنوع کرد. نهایتاً کنجاوی باعث شد که هیتلر یک کپی از فیلم را ازطریق کشور پرتغال تهیه کند و آن را نه یک بار، بلکه دو بار نگاه کند. واکنش او به این فیلم هیچ‌گاه مشخص نشد.
  • با وجود ممنوعیت اکران دیکتاتور بزرگ در آلمان و کشورهای اشغالی، فیلم یک بار برای تماشاچیان آلمانی به نمایش درآمد. یکی از اعضای گروه مقاومت، یک نسخه از فیلم را که از یونان تهیه کرده‌بود، با کپی یک کمدی اپرا در سینمای ارتش عوض می‌کند. سربازان تا هنگامی که متوجه نشده‌بودند فیلم چیست به تماشا نشسته، اما پس از آن‌که فهمیدند ماجرا از چه قرار است، عده‌ای سالن را ترک کرده و عدۀ دیگر به سمت پردۀ سینما شلیک کردند.

ناکامی فیلم در آکادمی اسکار

دیکتاتور بزرگ در آکادمی اسکار ۱۹۴۱، نامزد پنج جایزه شد ولی به هیچ‌کدام از آنها دست نیافت.

  1. بهترین فیلم (یونایتد آرتیستز/ چارلی چاپلین)
  2. بهترین بازیگر نقش اول مرد (چارلی چاپلین)
  3. بهترین فیلمنامۀ غیراقتباسی (چارلی چاپلین)
  4. بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (جک اوکی)
  5. بهترین موسیقی اوریژینال (چارلی چاپلین/ مردیت ویلسون)
کارگردان چارلی چاپلین
تهیه‌کننده چارلی چاپلین
نویسنده چارلی چاپلین
بازیگران چارلی چاپلین
پائولت گدارد
جک اوکی
جان دیویدسون
موسیقی چارلی چاپلین
مردیت ویلسون
فیلم‌برداری کارل استراس
رولند توترو
تدوین ویلارد نیکو
هارولد رایس

درباره نویسنده

مهدی میرنظامی پیکسینما یک مجله خبری تفریحی است برای دوستداران هـــــــنر و برای کسانی که فیلم دیدن را دوست دارند و از آن لذت میبرند. پیـــــکسینما محیطی است برای به اشتراک گذاری زیبایی های هنر هفتم.

سکانس‌های مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − شش =