سکانس مبارزه بدون جاذبه در فیلم تلقین(Inception,2010)

سرآغاز یا تلقین (به انگلیسی: Inception) فیلمی علمی تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان و محصول سال ۲۰۱۰ است. لئوناردو دی‌کاپریو، الن پیج، جوزف گوردون-لویت، ماریون کوتیار، کن واتانابه، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آن‌ها را می‌دزدد. او که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می‌شود: «تلقین» یا القای یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص.

 • لئوناردو دی‌کاپریو در نقش دام کاب، دزدی حرفه‌ای که با ورود به رویای افراد، اسرار آن‌ها را می‌دزدد. دی‌کاپریو اولین بازیگری بود که به این فیلم پیوست.نولان چندین سال به دنبال کار با این بازیگر بود، ولی تا تلقین موفق نشده بود. به گزارش هالیوود ریپورتر، برد پیت و ویل اسمیت از گزینه‌های دیگر بازی در این نقش بوده‌اند.
 • تام هاردی در نقش ایمز، یکی از همکاران کاب که تخصصش در جعل هویت است.
 • الن پیج در نقش آریادنی، فارغ‌االتحصیل رشته‌ی معماری از دانشگاهی در فرانسه که به عنوان معمار خواب به گروه می‌پیوندد.
 • جوزف گوردون-لویت در نقش آرتور، همکاری کاب که در عملیات‌ها نقش مدیریت و تحقیقات را بر عهده دارد.
 • کن واتانابه در نقش سایتو، تاجری ژاپنی که کاب را برای مأموریتی استخدام می‌کند.
 • دیلیپ رائو در نقش یوسف، شیمیدان گروه که داروهای بی‌هوشی می‌سازد.
 • کیلین مورفی در نقش رابرت مایکل فیشر، وارث امپراطوری تجاری پدرش که هدف تیم می‌باشد.
 • تام برنگر در نقش پیتر براونینگ، پدرخوانده‌ی رابرت فیشر و از مدیران کمپانی فیشر.
 • ماریون کوتیار در نقش مال؛ همسر متوفای کاب.
 • پیت پاستویت در نقش موریس فیشر، پدر رابرت فیشر و صاحب کمپانی فیشر.
 • مایکل کین در نقش پروفسور استیون میلز و پدرزن آقای کاب.
 • لوکاس هاس در نقش نش
 • تلولاه ریلی در نقش زنی که در رویا و در کافه به فیشر شماره داد و در آسانسور به ایمز تبدیل شد.

داستان فیلم

دام کاب (لئوناردو دی‌کاپریو) یک دزد ماهر در استخراج اسرار ارزشمند مورد نیاز سازمان‌های جاسوسی و شرکت‌های تجاری و چندملیتی است. توانایی او در این است که هنگامی که دیگران در خواب هستند و ذهنشان در آسیب‌پذیرترین وضعیت است، اسرار کلیدی آنان را از درون رویاهایشان ربوده و در دنیای بیرون از خواب، این اسرار را به خریداران متقاضی عرضه می‌کند. او یک گروه چیره‌دست از روان‌کاوان و معماران زبردست دارد که همراه او مخفیانه وارد خواب‌های دیگران شده و سعی در کشف و ربودن اطلاعات دارند.

سایتو (کن واتانابه) یک سرمایه‌دار بزرگ ژاپنی است که به دنبال حذف رقیبان تجاری خود، بخصوص خانوادهٔ رابرت فیشر (کیلین مورفی) است. سایتو خود قبلاً مورد هجوم ناموفق تیم آقای کاب قرار گرفته بود و از توانایی آنها در شگفت است، پیشنهاد یک ماموریت ظاهراً ناممکن را به آقای کاب می‌دهد، و آن این است که به جای این که اسرار ذهن رابرت فیشر جوان را بدزدند، یک اندیشه را درون ذهن ناخودآگاه آقای فیشر بکارند و آن، اندیشهٔ متلاشی ساختن شرکت خودش و پدرش موریس فیشر (پیت پوستلتویت) بعد از مرگ پدرش است. سایتو در عوض قول می‌دهد که با نفوذی که در آمریکا دارد، کاب را از روی لیست سیاه دولت آمریکا بر دارد، تا او بتواند به آمریکا بازگشته و دو فرزند خویش را دوباره ببیند. کاب می‌پذیرد.

کارگردان کریستوفر نولان
تهیه‌کننده
نویسنده کریستوفر نولان
بازیگران
موسیقی هانس زیمر
فیلم‌برداری والی فیستر
تدوین لی اسمیت

درباره نویسنده

مهدی میرنظامی پیکسینما یک مجله خبری تفریحی است برای دوستداران هـــــــنر و برای کسانی که فیلم دیدن را دوست دارند و از آن لذت میبرند. پیـــــکسینما محیطی است برای به اشتراک گذاری زیبایی های هنر هفتم.

سکانس‌های مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =