سکانس از کار انداختن کامپیوتر اصلی در سفینه فضایی فیلم ۲۰۰۱ :یک اودیسه فضایی

در این سکانس فیلم دو هزار و یک :یک اودیسه فضایی کامپیوتر اصلی به نام HAL-9000 مدیر اصلی و چشم و گوش سفینه است اما در جریان این سفر به دلایلی شروع به طغیان می‌کند و تصمیم به از بین بردن خدمه سفینه می‌برد و در نهایت یکی از فضانوردان به نام دیوید بومن می‌تواند او را از کار بیندازد و با هدف اصلی ماموریت آشنا می‌شود.

سکانس از کار انداختن کامپیوتر اصلی در سفینه فضایی فیلم دو هزار و یک :یک اودیسه فضایی

دو هزار و یک :یک اودیسه فضایی
دو هزار و یک :یک اودیسه فضای

اطلاعات فیلم فیلم دو هزار و یک :یک ادیسه فضایی
(۲۰۰۱A Space Odyssey,1968)

روایت اول به نخستین روزهای حضور انسان‌نماها بر سیاره ما بر می‌گردد. در داستانی طولانی و بدون دیالوگ، فیلم به نمایش نماهایی از زندگی نخستین راست‌قامتان روی زمین می‌پردازد. در بین زندگی روزمره آن‌ها ناگهان تخته‌سنگی سیاهرنگ در محل زندگی آن‌ها ظاهر می‌شود که به نظر می‌رسد بر روند تکامل و رشد این موجودات نقش بازی می‌کند. جزییات بیش‌تر از تاثیر این تخته سنگ بیگانه در روند رشد این نخستی‌ها در کتاب آمده است. تحت تاثیر آموزه‌ها و تاثیرات این تخته‌سنگ موجودات اولیه شروع به همکاری با یکدیگر برای تصاحب منابع موجود (چشمه آب) می‌کنند و موفق به استفاده از ابزارهای اولیه می‌شوند. استخوانی که نقش سلاحی اولیه‌ای را بازی می‌کند در نمایی خیره‌کننده از فیلم وقتی از سوی یکی از نخستی‌ها به هوا پرتاب می‌شود پیچ‌وتاب می‌خورد و بیننده را با خود به جهشی عظیم و چند میلیون ساله در تاریخ می‌برد و در نهایت ساختاری شبیه آن استخوان در مدار زمین دیده می‌شود که سلاحی مدرن و فضایی است.

عوامل فیلم ۲۰۰۱ :یک اودیسه فضایی

عوامل دوبله : جلال مقامی ، زنده یاد احمد رسول زاده  و …

کارگردان استنلی کوبریک
تهیه‌کننده استنلی کوبریک
فیلم‌نامه‌نویس استنلی کوبریک
آرتور سی. کلارک
بازیگران کـیر دوله
گری لاکوود
ویلیام سیلوستر
داگلاس رین
فیلم‌برداری جفری آنزورث
تدوین ری لاوجوی

درباره نویسنده

مهدی میرنظامی پیکسینما یک مجله خبری تفریحی است برای دوستداران هـــــــنر و برای کسانی که فیلم دیدن را دوست دارند و از آن لذت میبرند. پیـــــکسینما محیطی است برای به اشتراک گذاری زیبایی های هنر هفتم.

سکانس‌های مشابه

در لیست پخش زیر تمامی سکانس های این فیلم را مشاهده کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفده =