سکانس گفتگوی سران آمریکا و شوروی در فیلم دکتر استرنجلاو

رییس جمهور آمریکا (پیتر سلرزز) در این سکانس از فیلم دکتر استرنجلاو ، با وساطت سفیر شوروی با نخست وزیر آن کشور تلفنی صحبت می کند و به او میگوید که یکی از فرماندهان ارتش آمریکا که دچار مشکلات ذهنی است به صورت سر خود دستور داده تا نیروهایش با بمب هیدروژن به شوروی حمله کنند. او به همتای خود در اتحاد جماهیر شوروی می گوید در صورتی که نتواند هواپیماها را به آمریکا برگرداند، حاضر است تا مسیر پروازی و مقصد پرواز آنها را به شوروی بدهد تا آنها هواپیماها را سرنگون کنند.

این در حالی است که سفیر شوروی به آنها میگوید در صورت انفجار بمب هیدروژنی آمریکا در شوروی، یک اسلحه مرگبار به نام ماشین روز قیامت به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد. این دستگاه میتواند با انفجار چندین بمب اتمی باعث به وجود آمدن ابرهای اتمی در اطراف زمین شده و زندگی تمامی موجودات روی کره زمین را به مدت ۹۳ سال از بین ببرد. دکتر استرانجلاو (پیتر سلرز) که یک آلمانی نازی باز مانده از جنگ جهانی دوم است و در حال حاضر مدیر عملیات پژوهشی جنگهای اتمی آمریکا است، به رییس جمهور آمریکا میگوید که قضیه ماشین روز قیامت ساخته شده اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بر اساس تحقیقات انجام شده، واقعی است.

سکانس گفتگوی سران آمریکا و شوروی در فیلم دکتر استرنجلاو

فیلم دکتر استرنجلاو

فیلم دکتر استرنجلاو

اطلاعات فیلم دکتر استـرنجلاو

( Dr. Strangelove ,1964)

فیلم سینمایی دکتر استرنجلاو که در اوج جنگ سرد بین شوروی و آمریکا توسط استنلی كوبریك ساخته شده است را میتوان یکی از بهترین کمدی های سیاه تاریخ سینما دانست. این فیلم بنا بر نظر بسیاری از منتقدین و کارشناسان هنر سینما، اثر انتقادی توانمندی است که می بایست در اوج جنگ سرد ساخته می شد تا مردم جهان را با شخصیت های احمق و جنگ طلب آن زمان دنیای سیاست آشنا کند. کوبریک توانست تا با هنر کارگردانی خود و بازی درخشان پیتر سلرز که در سه نقش افسر انگلیسی، رئیس جمهوری و خود دکتر استرنجلاو در این فیلم ظاهر شد، گوشه ای از تقابل های جنگ سرد دهه ۶۰ میلادی را به نمایش بگذارد.


عوامل فیلم دکـتر استرنجلاو

کارگردان استنلی کوبریک
تهیه‌کننده استنلی کوبریک
نویسنده استنلی کوبریک
پیتر جرج
تری ساوترن
پیتر سلرزز
جیمز بی. هریس
بر پایه وضعیت قرمز اثر
پیتر جرج
بازیگران پیتر سلرز
جرج سی. اسکات
استرلینگ هایدن
کینن وین
اسلیم پیکنز
شین ریمر
موسیقی لاری جانسن
فیلم‌بردار گیلبرت تیلر

سکانس‌های مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =