فیلم سینمایی دکتر استرنجلاو ، سکانس پرواز خلبان بی ۵۲ با بمب هیدروژنی

خلبان بمب افکن بی ۵۲ آمریکایی در این سکانس از فیلم سینمایی دکتر استرنجلاو ، که هواپیمایش قادر نیست تا با فرماندهی ستاد نیروهای آمریکایی تماس بگیرد، دستور به بمباران در خاک شوروی می دهد. او برای به کار انداختن بمب بر روی بمب به سوار میشود اما بمب ناگهان بمب رها میشود و خلبان همانند یک کابوی سوار بر اسب در غرب وحشی و در حالی که بر روی بمب هیدروژنی سوار است بر روی سایت موشکی فرود آمده و منفجر می شود.

فیلم سینمایی دکتر استرنجلاو ، سکانس پرواز خلبان بی ۵۲ با بمب هیدروژنی

فیلم دکتر استرنجلاو

فیلم دکتر استرنجلاو

اطلاعات فیلم دکتر استـرنجلاو

( Dr. Strangelove ,1964)

کارگردانی کوبریک در این *کمدی سیاه، موفق بوده است و عوامل دیگری همچون فیلم برداری گیلبرت تیلر، طراحی صحنه کن آدام، و هنر بازی بازیگران این فیلم به خصوص سلرز که در سه نقش ظاهر شده، در کنار سایر جزئیات باعث شده تا کوبریک مفهوم ضمنی خود را به مخاطب خود منتقل کند.
کوبریک در مورد این فیلم خود که محصول سال ۱۹۶۴ است گفته است: ” ما نمیتوانیم از توجه کردن به آدم ها خودداری کنیم، چون که حماقت ها و ضعف ها او را می شناسیم. من در دکتر استرنجلاو خصیصه عدم تعقل ذاتی انسان که او را به نابودی میکشاند را به نمایش گذاشته ام این عدم تعقل هم اینک به همان شکل در ما باقی است و بایستی سرکوب شود، اما شناخت جنون به معنی تمجید از آن نیست.”

*کمدی سیاه ( Black Comedy ): فیلم یا نمایش که حس تلخ و سیاهی از طنز دارد و معمولا مسائلی جدی، چون بیماری، جنگ یا مرگ را دستمایه قرار می دهد. این فیلم ها و نمایش نامه ها، معمولا سرشتی افشاگر دارند و رفتارها و واکنش های به ظاهر مخفی آدم ها را نسبت به این دسته واقعیت های نا مطلوب، آشکار می کنند.


عوامل فیلم دکـتر استرنجلاو

کارگردان استنلی کوبریک
تهیه‌کننده استنلی کوبریک
نویسنده استنلی کوبریک
پیتر جرج
تری ساوترن
پیتر سلرزز
جیمز بی. هریس
بر پایه وضعیت قرمز اثر
پیتر جرج
بازیگران پیتر سلرز
جرج سی. اسکات
استرلینگ هایدن
کینن وین
اسلیم پیکنز
شین ریمر
موسیقی لاری جانسن
فیلم‌بردار گیلبرت تیلر

سکانس‌های مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 9 =