سکانس انفجار پل فیلم پل رودخانه کوای(The Bridge on the River Kwai,1957)

داستان فیلم : کلنل نیکلسون (الک گینس) که یک افسر انگلیسی است و سربازانش در سنگاپور به دست نیروهای ژاپنی اسیر شده و به منطقه ای در تایلند برای ساختن یک پل بر رودخانه کوای فرستاده می شوند. شیرز (ویلیام هولدن) به عنوان تنها افسر آمریکایی اسارتگاه قصد ندارد با نیروهای انگلیسی اسیر در ساختن پل همراه شود. او برای فرار تلاش می کند، اما کلنل نیکلسون تصمیم می گیرد تا در برابر رفتارهای غیر نظامی کلنل سایتو فرمانده ژاپنی اردوگاه، مقاومت کند تا او را مجبور به رعایت قوانین بین‌المللی نماید.

این فیلم برنده ی هفت جایزه ی اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی متن، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای الک گینس شد.

این فیلم در سال ۱۹۷۷ به عنوان اثری فرهنگی، تاریخی، یا دارای اهمیت هنری شناخته شد و برای ثبت و نگهداری در دفتر فهرست فیلم ملی کتابخانه ملی کنگره آمریکا برگزیده شد.

پل رودخانه کوای (به انگلیسی: The Bridge on the River Kwai) نام یک فیلم بریتانیایی به کارگردانی دیوید لین است.

این فیلم که داستانی در ارتباط با جنگ جهانی دوم دارد در سال ۱۹۵۷ بر پایهٔ رمان «پلی بر روی رودخانه کوای» اثر پیر بول ساخته‌شده است. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۱۹۵۷ شد. هنرپیشگان برجسته‌ای همچون ویلیام هولدن، الک گینس و جک هاوکینز در این فیلم بازی کرده‌اند.

پل رودخانه کوای اثری داستانی است، اما در بخشی از آن، تصاویری از احداث راه‌آهن برمه در سال‌های ۱۹۴۲–۴۳ به‌کار گرفته شده‌است.

در سال ۱۹۹۷ این فیلم به عنوان اثری فرهنگی، تاریخی، یا دارای اهمیت هنری شناخته شد و برای ثبت و نگهداری در دفتر فهرست فیلم ملی کتابخانه ملی کنگره آمریکا برگزیده شد.

جایزه‌ها

جوایز اسکار

برنده هفت اسکار:

نامزد:

جوایز بفتا

برنده سه جایزه بفتا:

جوایز گلدن گلوب

برنده سه جایزه گلدن گلوب:

نامزد:

جایزه‌های دیگر

  • جوایز انجمن منتقدان فیلم نیویورک – برای بهترین فیلم
  • جایزه انجمن کارگردانان آمریکا – برای دستاورد کارگردانی (دیوید لین و دستیاران)
  • جوایز انجمن منتقدان فیلم نیویورک – بهترین کارگردان (دیوید لین)
  • جوایز انجمن منتقدان فیلم نیویورک – بهترین بازیگر نقش اول مرد (الک گینس)

سکانس‌های مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 18 =